تحولی در کاهش کلر برای تصفیه پساب

علیرضا شیرزاد، دانشجوی ارشد مهندسی پلاسما دانشگاه تبریز و مجری طرح « سیستم تصفیه پلاسمایی پساب» گفت: این سیستم برای تصفیه پساب بر اساس پلاسما ساخته شده است. وی با اشاره به روند تصفیه پساب این سیستم اظهار داشت: بعد از سیستم تخلیه الکتریکی، پلاسماهایی در آب به وجود می‌آید و وجود این پلاسماها باعث ایجاد حباب‌های ابعاد نانویی در آب می‌شود. شیرزاد ادامه داد: این حبابها از یک الکترود به سمت یک الکترود دیگر می‌روند که حامل الکترون هستند و انرژی بالایی دارند. وی با بیان اینکه این حباب‌ها در مسیرشان به مولکولهای سنگین‌تر بر می‌خورند و به نوعی حباب‌ها را تجزیه می‌کنند، خاطرنشان کرد: از این رو رادیکال‌های آزادی در آب به وجود می‌آیند که باعث لخته شدن مواد آب می‌شوند. شیرزاد با بیان اینکه این لخته‌های در ابعاد سانتیمتری را می‌توان از آب جداسازی کرد تا در نهایت آبی زلال و تمیز بدست آورد، خاطرنشان کرد: از این رو برای پاک سازی آب و قابل استفاده کردن آن این سیستم پلاسمایی را طراحی کردیم. وی در خصوص مزایای سیستم تصفیه پلاسمایی پساب صنعتی گفت: عدم استفاده از هرگونه مواد شیمیایی، افزایش ۲۱ برابری ظرفیت تصفیه خانه‌ها، بهترین سیستم برای پیش تصفیه کارخانه‌ها، حذف کلیه فلزات سنگین از پساب، حذف بیش از ۸۰ درصد مواد رنگینه و رنگدانه‌ها از مزایای این طرح به شمار می‌روند.

به گفته شیرزاد از بین رفتن تمام میکروارگانیسم‌ها در پساب، رسیدن میزان «pH» به حد خنثی، حذف کلرزنی برای از بین بردن میکروارگانیسم و کاهش اثرات تخریبی تاسیسات متاثر از کلرزنی از دیگر مزایای کاربرد سیستم تصفیه پلاسمایی به شمار می‌روند.

وی در خصوص کاربردهای طرح گفت: کلیه کارخانه‌های دارای پساب صنعتی که نیازمند پیش تصفیه برای ورود پساب به تصفیه خانه هستند می‌توانند از این سیستم استفاده کنند. شیرزاد با بیان اینکه همه تصفیه خانه‌ها برای حذف مواد شیمیایی از پساب‌ها می‌توانند از این سیستم استفاده کنند، گفت: حذف فلزات سنگین در تصفیه‌خانه‌های آب شهری، از بین بردن انواع میکروارگانیسم بدون کلرزنی، تصفیه پساب پتروشیمی‌ها و پالایشگاههای کشور نیز می‌توانند مخاطبان اصلی این سیستم باشند.

شیرزاد اظهار داشت: همچنین برای حذف مواد نفتی از سطح دریاها و مناطق نزدیک به پایانه‌های نفتی روی دریا می‌توان از سیستم تصفیه پلاسمایی پساب بهره برد.

وی با بیان اینکه با استفاده از این سیستم در مصرف آب کارخانجات صرفه جویی می‌شود، عنوان کرد: تنها با یک مخزن آب و سیستم تصفیه پساب پلاسمایی می‌توان همواره از یک مقدار معین آب استفاده کرد چراکه دوباره آب بعد از مصرف تصفیه شده و به مخزن برمی‌گردد.

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
3 سال قبل
گروه مهندسی کویر | تاسیسات آب و فاضلاب | پکیج تصفیه فاضلاب | تانک ضربه گیر | تصفیه فاضلاب خاکستری
[تهران]
  • نوع فعالیت: تولید کننده، وارد کننده، خدمات
  • خدمات/محصولات : تصفیه فاضلاب، مخزن ضربه گیر، پکیج تصفیه فاضلاب MBR، پکیج تصفیه آب RO، مدول MBR، کمپرسور هوای پیستونی، دیفیوزر هوادهی، میکرو مدل و ماکت، مخازن GRP، پکینگ مدیا معلق و ثابت، انواع آشغالگیر، پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری، انواع بلوئر هوادهی، پکیج برگشت پساب، پکیج ایستگاه پمپاژ فاضلاب، پکیج تصفیه فاضلاب S.A.F
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 021-22337485، 021-22502366
بروز رسانی 3 ماه قبل